مقالات

VMware Mirage چیست؟

VMware Mirage راهکاری منحصر به فرد برای مدیریت و بازیابی اطلاعات دسکتاپ های کاربران می باشد. به طور خلاصه می توان گفت با استفاده از VMware Mirage مدیریت دسکتاپ ها به صورت متمرکز، اما استفاده از منابع به صورت پراکنده و با تکیه بر منابع هر کدام از PC ها خواهد بود. در این روش یک نسخه از دسکتاپ کاربران به منظور مدیریت یکپارچه و متمرکز داخل دیتاسنتر کپی خواهد شد ولی کاربر از دسکتاپی که بر روی PC در حال اجراست استفاده خواهد کرد.

نرم افزار VMware Mirage همانند VDI مدیریت متمرکزی بر روی کلیه دسکتاپ های سازمان خواهد داشت، اما بر خلاف VDI اجرای برنامه ها و مصرف منابع بر روی PC کاربر خواهد بود. این امر در مواردی منجر به اجرای برنامه های چند رسانه ای با استفاده از توان پردازشی PC کاربر خواهد شد. همچنین امکان استفاده از دسکتاپ در مواقع قطع شبکه نیز میسر خواهد بود. به همین دلیل هزینه های سخت افزاری بسیار کمی را به سازمان تحمیل می کند.

طرز کار VMware Mirage چگونه است؟

این نرم افزار به منظور مدیریت و همچنین محافظت از دسکتاپ ها یک نسخه از کلیه محتوای دسکتاپ ها را داخل دیتاسنتر ذخیره می کند. اما اجرای کلیه برنامه های کاربران همچنان سمت PC های کاربران خواهد بود و هر کاربر از منابع پردازشی موجود در سیستم خود استفاده خواهد کرد.
Mirage هر PC را به ۶ لایه منطقی تقسیم می کند که شامل دو گروه می شوند: برخی از این لایه ها توسط IT مدیریت شده و مابقی لایه ها در اختیار کاربر خواهند بود.
گروه اول شامل Base Layer ،Driver Library Layer و Application Layer و گروه دوم نیز شامل User Application Layer ،Machine identity Layer و User Data Settings Layer می باشند.
این لایه ها از طریق یک centralized Virtual Desktop (CVD) ایجاد خواهند شد. CVD ها مستقل از سخت افزار می باشند و Deploy کردن آن ها بر روی هر سخت افزاری امکان پذیر خواهد بود.
نرم افزار Mirage Client وظیفه انتقال CVD به PC کاربر از طریق Network را بر عهده دارد. لذا بعد از عملیات انتقال، کاربر در صورت قطع شبکه نیز دسکتاپ خود را در اختیار خواهد داشت.

ساختار نرم افزار Mirage

VMware Mirage Server که مدیریت و محافظت از دسکتاپ ها را در داخل دیتاسنتر بر عهده دارد. و Mirage Client که ایجاد یک Local Cache بر روی PC کاربر را بر عهده دارد، می باشد.

مزایای کلیدی VMware Mirage چیست؟

 1. مدیریت متمرکز و یکپارچه دسکتاپ ها
 2. مدیریت و همچنین Update تنها یک ویندوز و حتی یک نرم افزار به جای مدیریت چند صد کاربر به صورت مجزا
 3. بازگرداندن Image دسکتاپ به صورت کامل
 4. امکان باز گرداندن Image بر روی یک دستگاه جدید بدون نیاز به نصب مجدد ویندوز، برنامه ها و همچنین تنظیمات پروفایل کاربر و امکان بازگشت به چندین ساعت قبل، روز قبل و یا حتی ماه های قبل از طریق SnapShotها
 5. استفاده بهینه از پهنای باند شبکه و بهره گیری از تکنولوژی Dedupliaction
 6. ذخیره سازی تنها یک نسخه از یک فایل، برنامه و یا ویندوز و جلوگیری از ذخیره داده های تکراری در دیتاسنتر و همچنین جلوگیری از انتقال داده
 7. تکراری در سطح WAN
 8. برطرف کردن مشکلات PC بدون تغییر در اطلاعات کاربر
 9. امکان بازگشت به آخرین حالت پایدار بدون تاثیر بر اطلاعات و تنظیمات جدید کاربر در صورت به وجود آمدن مشکل برای دسکتاپ
 10. مهاجرت از سیستم عامل و یا سخت افزار به صورت خودکار
 11. امکان مهاجرت چند صد کاربر از ویندوز Xp به ویندوز ۷ بدون هیچ گونه نیاز به نصب و یا تغییر در سیستم کاربر و استفاده بهینه از پهنای باند شبکه به منظور مهاجرت سیستم ها در مراکز راه دور و بر روی بستر WAN. کمترین میزان Downtime سمت کاربر (در حدود ۳۰ دقیقه) و همچنین ایجاد یک نسخه Backup از سیستم عامل قبلی کاربر در صورت نیاز به RollBack

دیدگاهتان را بنویسید