مقالات

آیا مینی پی سی ها قابل ارتقا هستند؟

مینی پی سی ها کامپیوتر های کوچک قابل ارتقایی هستند.

استفاده از مینی پی سی ها مزایای زیادی دارد، از جمله صرفه جویی در فضا و مصرف کم انرژی. اما یک نقطه ضعف احتمالی در آن ها عدم ارتقاء پذیری است. اما آیا این حقیقت دارد؟ در واقع این یک انتقاد ناعادلانه است. آخرین نسل از مینی پی سی ها سطح شگفت انگیزی از انعطاف پذیری ارتقا را ارائه می دهند که ممکن است از آن آگاه نباشید. قابلیت ارتقاء مینی پی سی به طراحی آن و اجزای خاصی که از آن استفاده می کند بستگی دارد. برخی از مینی کامپیوتر ها دارای اجزای قابل دسترسی و قابل تعویض هستند، مانند ماژول‌های رم، درایوهای ذخیره‌سازی یا ماژول‌هایWi-Fi/Bluetooth . این بدان معناست که کاربران می توانند این اجزا را به سادگی با حذف و یا جایگزین کردن آنها با ظرفیت بالاتر و پیشرفته تر ارتقا دهند. مسلماً، این گزینه های ارتقاء به اندازه یک رایانه رومیزی گسترده نیستند، جایی که می توانید به معنای واقعی کلمه هر جزء را تغییر دهید. اما در نظر گرفتن نیازهای کسب و کار هنگام بررسی ارتقاء مهم است. به عنوان مثال، اگر یک کامپیوتر کوچک با یک پردازنده 6 هسته ای و 12 رشته ای Intel Core i7 8700T در داخل آن بخرید، بعید است برای مدتی به قدرت پردازش اضافی نیاز داشته باشید. اما چیزی که احتمالا به سرعت مصرف می شود ذخیره سازی است.

قابلیت ارتقا در مینی کامپیوتر چگونه است؟

مینی پی سی ها به دلیل اندازه جمع و جور و ابعاد کوچک شان، فضای داخلی محدودی نسبت به کامپیوترهای معمولی و قدیمی تر دارند. با این حال، بسیاری از سازندگان، مینی کامپیوتر ها را با در نظر گرفتن قابلیت ارتقا طراحی کرده اند که به کاربران امکان می دهد

قابلیت ارتقاء مینی پی سی به طراحی آن و اجزای خاصی که از آن استفاده می کند بستگی دارد

بخش هایی از سیستم های خود را سفارشی کنند. یکی از گزینه های رایج برای ارتقاء کامپیوتر های کوچک، افزایش مقدار رم برای افزایش قابلیت های چند جانبه و بهبود عملکرد کلی سیستم است. ارتقاء ظرفیت ذخیره سازی با جایگزینی یا افزودن درایوهای ذخیره سازی امکان ذخیره سازی بیشتر داده ها و دسترسی سریعتر به فایل ها را فراهم می کند. کاربران همچنین می توانند ماژول های Wi-Fi یا بلوتوث را جایگزین یا ارتقا دهند تا از اتصال بی سیم سریع تر و مطمئن تر استفاده کنند. علاوه بر این، دارندگان Mini PC می‌توانند توسعه خارجی را با اتصال هارد دیسک‌های خارجی (External) یا تجهیزات جانبی از طریق پورت‌های موجود برای افزایش بیشتر قابلیت‌های سیستم خود بررسی و اعمال کنند. در ادامه به بررسی مفصل هر یک از موارد گفته شده می پردازیم:

 

  1. ارتقاء رم (حافظه): ارتقاء رم در مینی کامپیوتر شامل افزایش مقدار حافظه در دسترس سیستم است که می تواند منجر به افزایش سرعت در اجرای برنامه ها و نرم افزار ها به صورت هم زمان شود.RAM یا حافظه با دسترسی تصادفی، نوعی حافظه فرار است که داده هایی را که رایانه به طور فعال از آنها استفاده می کند، ذخیره می کند. هنگامی که برنامه‌ها را باز کرده و اجرا می‌کنید یا وظایفی را در مینی پی سی خود انجام می‌دهید، RAM مسئول ذخیره موقت و دسترسی سریع به داده‌های مورد نیاز است. معمولاً می توانید مشخصات مینی پی سی را بررسی کنید تا حداکثر ظرفیت و نوع رم پشتیبانی شده (مانند DDR3 یا DDR4 ) را ببینید. ارتقاء رم به مینی کامپیوتر شما اجازه می دهد تا داده های بیشتری را به طور همزمان مدیریت کنید. برای ارتقاء رم در یک کامپیوتر کوچک، باید نوع و حداکثر ظرفیت قابل پشتیبانی سیستم خود را شناسایی کنید. مینی پی سی ها معمولا فضای محدودی برای ماژول های رم دارند، بنابراین بررسی مشخصات ارائه شده توسط سازنده یا مراجعه به دفترچه راهنمای کاربر، امری ضروری است. هنگامی که ماژول های رم سازگار را شناسایی کردید، می توانید آنها را در اسلات های رم موجود در مادربرد مینی کامپیوتر خریداری و نصب کنید. این فرآیند معمولاً شامل باز کردن کیس، تعیین محل اسلات‌های RAM، قرار دادن ماژول‌های RAM جدید و ایمن کردن آنها در جای خود است. پیروی از دستورالعمل های سازنده و اطمینان از تراز و قرار دادن صحیح ماژول ها بسیار مهم است. پس از ارتقاء رم، مینی کامپیوتر شما حافظه بیشتری برای کارها و برنامه ها در دسترس خواهد داشت. این می تواند منجر به اجرای روان تر و سریع تر برنامه و بهبود پاسخگویی کلی سیستم شود. با رم بیشتر، می توانید چندین برنامه را به طور همزمان باز کرده و از آن استفاده کنید، بدون اینکه با کاهش سرعت یا مشکلات عملکردی مواجه شوید.
    ارتقاء فضای ذخیره سازی در کامپیوتر های کوچک شامل جایگزینی یا افزودن درایوهای ذخیره سازی برای افزایش ظرفیت کلی سیستم است.
  2.  ارتقای فضای ذخیره سازی(storage): برخی از مینی پی سی ها دارای قابلیت ذخیره سازی قابل ارتقا هستند. این بدان معنی است که می توانید درایو ذخیره سازی موجود را با یک درایو با ظرفیت بالاتر جایگزین کنید یا درایوهای ذخیره سازی اضافی اضافه کنید. با این حال، مهم است که بررسی کنید که آیا Mini PC دارای اسلات های ذخیره سازی اضافی است یا اینکه ذخیره سازی مستقیماً روی مادربرد لحیم شده است. اگر فضای ذخیره سازی لحیم شده باشد، ممکن است امکان ارتقاء آن وجود نداشته باشد. ارتقاء فضای ذخیره سازی در کامپیوتر های کوچک شامل جایگزینی یا افزودن درایوهای ذخیره سازی برای افزایش ظرفیت کلی و به طور بالقوه بهبود عملکرد کلی سیستم است. مینی پی سی ها معمولاً دارای یک درایو ذخیره‌سازی از پیش نصب‌شده مانند هارد دیسک (HDD) یا درایو حالت جامد (SSD) هستند که ممکن است ظرفیت محدودی داشته باشند. ارتقاء فضای ذخیره سازی به کاربران اجازه می دهد تا فایل ها، برنامه ها و محتوای چندرسانه ای بیشتری را بدون نگرانی از کمبود فضا ذخیره کنند. برای ارتقای فضای ذخیره سازی، کاربران می توانند درایو ذخیره سازی موجود را با یک درایو با ظرفیت بالاتر جایگزین کنند. به عنوان مثال، اگر مینی پی سی دارای SSD 256 گیگابایتی باشد، می توان آن را با یک SSD 512 گیگابایتی یا 1 ترابایتی جایگزین کرد که فضای بیشتری برای ذخیره سازی داده ها فراهم می کند. هنگام انتخاب درایو جدید، اطمینان از سازگاری با رابط مینی کامپیوتر(مانند SATA یا NVMe )و اندازه فیزیکی (به عنوان مثال 2.5 اینچ یا M.2 فرم فاکتور) مهم است. ارتقاء فضای ذخیره سازی نه تنها فضای بیشتری را برای فایل ها فراهم می کند، بلکه می تواند سرعت و راندمان سیستم را به طور چشمگیری افزایش دهد. به عنوان مثال، هاردSSD  در مقایسه با هارد HDD، سرعت انتقال داده و زمان دسترسی سریع تری را ارائه می دهند. این بدان معناست که برنامه‌ها می‌توانند سریع‌تر بارگیری شوند، فایل‌ها سریع‌تر لود و یا انتقال داده شوند و پاسخگویی کلی سیستم را می‌توان افزایش داد.
  3.  ارتقاء Wi-Fi/Bluetooth : برخی از مینی کامپیوترها دارای ماژول های Wi-Fi یا Bluetooth قابل تعویض هستند. این به شما امکان می دهد در صورت تمایل مینی پی سی خود را به یک گزینه اتصال بی سیم پیشرفته تر یا سریعتر ارتقا دهید. به همین منظور لازم است مشخصات دقیق دستگاه را از دفترچه راهنمای آن مطالعه نموده و یا با کارشناس مجرب در این زمینه مشورت کنید که آیا ماژول Wi-Fi یا Bluetooth قابل تعویض است یا خیر.
  4.  گسترش خارجی(External): اگر مینی پی سی شما قابلیت های ارتقای داخلی محدودی دارد، با این حال می توانید با استفاده از دستگاه های خارجی قابلیت های آن را گسترش دهید. External Expansion به توانایی اتصال دستگاه های خارجی یا لوازم جانبی به Mini PC به منظور گسترش عملکرد و قابلیت های آن اشاره دارد. کامپیوتر های کوچک معمولاً دارای تعداد محدودی پورت داخلی هستند، بنابراین گزینه‌های توسعه خارجی به کاربران اجازه می‌دهند دستگاه‌ها و لوازم جانبی اضافی را برای اهداف مختلف متصل کنند. به عنوان مثال، می توانید هارد دیسک های خارجی مانند هارد SSD  را از طریق USB یا سایر پورت های موجود متصل کنید. علاوه بر این، می‌توانید از کارت‌های گرافیک خارجی یا سایر تجهیزات جانبی برای بهبود عملکرد Mini PC  برای کارهای خاص استفاده کنید. یکی از راه های رایج برای گسترش خارجی از طریق درگاه های USB است. مینی پی سی ها معمولا دارای چندین پورت USB هستند که می توانند برای اتصال هارد دیسک های خارجی، درایوهای فلش، چاپگرها، کیبوردها، ماوس ها و سایر دستگاه های دارای USB استفاده شوند. این به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی فضای ذخیره سازی اضافی اضافه کنند، وسایل جانبی را متصل کنند یا داده ها را انتقال دهند.
    یکی از راه های رایج برای گسترش خارجی از طریق درگاه های USB است
    یکی دیگر از گزینه های محبوب توسعه خارجی از طریق پورت های خروجی ویدئو است. مینی پی سی ها اغلب دارای رابط های HDMI یا DisplayPort هستند که به کاربران اجازه می دهد مانیتورهای خارجی، پروژکتورها یا تلویزیون ها به آن ها متصل شوند. این به کاربران این امکان را می‌دهد که نمایشگر خود را گسترش دهند و آن را در ابعاد بزرگتر به نمایش بگذارند. گسترش را می توان از طریق پورت های صوتی نیز به دست آورد. مینی رایانه‌های شخصی معمولاً دارای جک‌های صوتی هستند که به کاربران این امکان را می‌دهند تا بلندگوهای خارجی، هدفون یا میکروفون‌ها را برای افزایش خروجی صدا یا قابلیت ورودی متصل کنند. حتی اگر از این قابلیت مستثنی باشند، می توانند با استفاده از دانگل بلوتوث صدا را از سیستم دریافت کنند. و از میکروفون هندسفری یا ایرپاد خود برای ارسال صدا نیز استفاده کنند. ئعلاوه بر پورت‌های USB، ویدئو و صدا، رایانه‌های شخصی کوچک ممکن است گزینه‌های توسعه دیگری مانند پورت‌های اترنت برای اتصال شبکه سیمی، اسلات کارت SD برای گسترش کارت حافظه یا حتی پورت‌های Thunderbolt  را برای انتقال داده با سرعت بالا و اتصال با دستگاه‌های سازگار ارائه دهند . گزینه های توسعه خارجی می توانند عملکرد و تطبیق پذیری رایانه های شخصی کوچک را تا حد زیادی افزایش دهند. خواه افزودن فضای ذخیره‌سازی اضافی، اتصال وسایل جانبی، گسترش گزینه‌های نمایشگر یا بهبود قابلیت‌های صوتی باشد، توسعه خارجی به کاربران اجازه می‌دهد تا تنظیمات Mini PC خود را مطابق با نیازها و سلیقه خاص خود سفارشی کنند.

خدمات ارتقای مینی پی سی در همراه سیستم طلایه

همکاران ما در بخش تعمیرات شرکت همراه سیستم طلایه به شما کمک می‌کند تا با ارتقای مینی کامپیوتر خود، عملکرد آن را بهبود بخشیده و به کیفیت دستگاه خود بیافزایید. این خدمات شامل ارتقاء سخت افزاری و نرم افزاری از جمله ارتقاء حافظه رم، تعویض قطعات داخلی مانند هارد دیسک یا کارت گرافیک، به روزرسانی درایورها و سیستم عامل و بهینه‌سازی عملکرد سیستم می‌شود. این شرکت همچنین مشاوره فنی، نصب و پیکربندی قطعات جدید، تست و عیب یابی سیستم و همچنین خدمات پشتیبانی فنی را نیز ارائه می‌دهد.  علاوه بر تعمیرات مینی پی سی، تعمیرات لپ تاپ، مادربرد، گوشی موبایل و تعمیرات پی سی نیز در این مرکز توسط متخصصان مجرب انجام می شود. هدف اصلی ما در همراه سیستم طلایه ارائه بهترین خدمات به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید