مقالات

تفاوت سرور و ورک استیشن

تفاوت اصلی سرور و ورک استیشن

ورک استیشن Workstation یک کامپیوتر است که برای دسترسی به شبکه محلی (LAN) یا اینترنت برای دسترسی به اسناد یا انجام وظایف استفاده می‌شود. از طرف دیگر، یک سرور (Server) نرم‌افزاری است که به درخواست‌هایی که توسط یک کلاینت (مشتری) ارسال می‌شود، پاسخ داده و خدمات مورد نیاز را ارائه می‌کند. برای اطلاع از تفاوت سرور و ورک استیشن این مقاله را مطالعه نمایید.

سرور چیست؟

منظور از یک سرور، یک کامپیوتر، یک دستگاه یا یک برنامه است که به طور کامل مسئول مدیریت منابع شبکه است. سرورها به این دلیل سرور نامیده می‌شوند که قابلیت ارائه خدمات به یک کلاینت که می تواند یک کامپیوتر، دستگاه یا برنامه دیگر باشد، را فراهم می‌کنند. در تئوری، کامپیوترها به عنوان سرور ها در نظر گرفته می‌شوند وقتی که منابع خود را با دستگاه‌های کلاینت به اشتراک می‌گذارند. گاهی سرورها به عنوان متعهد در نظر گرفته می‌شوند زیرا به ندرت چیز دیگری به جز ارائه خدمات انجام می‌دهند. وظیفه یک سرور مدیریت منابع شبکه است که شامل میزبانی وبسایت‌ها، ارسال داده‌ها، دریافت و ارسال ایمیل‌ها، محدود کردن دسترسی و غیره می‌شود. تمام کامپیوترهای شبکه دیگر می‌توانند به قابلیت‌ها و خدمات سرور دسترسی پیدا کنند زیرا که آن به یک سوئیچ یا روتر متصل است (مانند مرور وبسایت‌ها، بررسی ایمیل‌ها، ارتباط با کاربران دیگر و غیره).

ورک استیشن (Workstation) چیست؟

در واقع ورک استیشن مربوط به یک کامپیوتر است که به کاربر یا گروه که در یک پروژه تجاری یا حرفه‌ای کار می‌کنند، اختصاص داده شده است. ورک استیشن یک یا چند مانیتور با رزولوشن بالا و یک پردازنده سریعتر از یک کامپیوتر شخصی دارد. یک ورک استیشن (ایستگاه کاری) قابلیت انجام چندین وظیفه به صورت همزمان را دارد. زیرا دارای حافظه دسترسی تصادفی (RAM)، درایوها و ظرفیت درایو بزرگتری است. برخی از Workstation ها دارای کارت گرافیک سریعتر و دستگاه‌های جانبی اضافی متصل به آن هستند. وظیفه اصلی ورک استیشن ها معمولا انجام بازیابی و تجسم داده‌های گسترده است. مثال‌هایی از این کارها عبارتند از پردازش و ویرایش تصویر، طراحی کمک شده توسط کامپیوتر (CAD)، انیمیشن و نمودارهای ریاضی.

تفاوت اصلی بین سرور و ورک استیشن (Workstation)

به طور کلی، سرور برای میزبانی و اجرای برنامه ها استفاده می شوند، در حالی که ورک استیشن برای کارهای محاسباتی عمومی استفاده می شود. به عنوان مثال، در فضاهای آموزشی معمولاً از سرورها در مدارس برای میزبانی برنامه‌هایی مانند ایمیل، اشتراک‌گذاری فایل و سیستم‌های مدیریت یادگیری استفاده می‌شود. در همین حال، ورک استیشن (Workstation) توسط دانش آموزان و معلمان برای کارهای محاسباتی عمومی مانند دسترسی به اینترنت، کار بر روی اسناد و بازی ها استفاده می شود. معلمان همچنین از آنها به عنوان یک فناوری کلاس درس برای ایجاد یک محیط یادگیری جذاب و حفظ انگیزه دانش آموزان در کلاس استفاده می کنند. ورک استیشن ها نسبت به سرورها انرژی کمتری مصرف می کنند و گرمای کمتری تولید می کنند. آن ها معمولا ظرفیت ذخیره سازی بیشتر و پردازنده های سریع تری نسبت به رایانه های سرور دارند. آنها معمولاً برای کارهایی استفاده می شوند که به قدرت پردازش زیادی نیاز دارند، مانند ویرایش ویدیو یا طراحی گرافیک.

از طرف دیگر، سرورها برای رسیدگی به تعداد زیادی درخواست به طور همزمان طراحی شده اند. آنها نسبت به ورک استیشن ها انرژی بیشتری مصرف می کنند و گرمای بیشتری تولید می کنند، اما پردازنده های سریعتر و حافظه بیشتری دارند. سرورها معمولاً برای کارهایی استفاده می‌شوند که نیاز به دسترسی سریع به داده‌ها دارند، مانند مدیریت پایگاه داده یا اشتراک‌گذاری فایل. و به همین دلیل است که مدارس و دانشگاه ها هم از رایانه های سرور و هم از دستگاه های Workstation استفاده می کنند. سرورها معمولاً گران‌تر هستند و قدرت پردازش بیشتری نسبت به Workstation ها دارند. آن ها نسبت به سرورها هزینه کمتری دارند و قدرت پردازش کمتری دارند. این به این دلیل است که سرورها باید بتوانند درخواست های بیشتری از کاربران بیشتری را به طور همزمان مدیریت کنند، در حالی که ایستگاه های کاری فقط باید بتوانند درخواست های یک کاربر را مدیریت کنند. گذشته از این، سرورها طول عمر بیشتری دارند و نسبت به ایستگاه های کاری نیاز به نگهداری بیشتری دارند. این به این دلیل است که سرورها به طور مداوم توسط کاربران مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین آنها باید بتوانند در برابر سایش و پارگی بیشتر مقاومت کنند. از سوی دیگر، ایستگاه‌های کاری تنها توسط یک کاربر استفاده می‌شوند و به تعمیر و نگهداری زیادی نیاز ندارند.

تفاوت های برجسته و اساسی میان ورک استیشن و سرور در جدول زیر شرح داده شده است:

سرور (Server)

ورک استیشن ( Workstation )

یک سرور، یک نرم‌افزار است که خدمات را درخواستی از طرف Workstation ارائه می‌دهد

یک ورک استیشن، یک رایانه است که برای انجام وظایف مورد نیاز و دسترسی به اینترنت یا شبکه محلی (LAN) استفاده می‌شود

هدف

عملیات سرور بیشتر بر اساس شبکه یا اینترنت استوار است

عملیاتی که در آن انجام می‌شود، شبیه به فرآیند کسب و کار، مهندسی و سایر فعالیت‌های مشابه است.

عملکرد

سرور FTP، وب سرور
(یک سرور نمی تواند یک ورک استیشن باشد)

کیوسک ها، ایستگاه های کاری (ورک استیشن) ویدئویی، ورک استیشن صوتی
(یک Workstation می تواند یک سرور باشد)

مثال

لینوکس، سرور سولاریس و ویندوز سیستم عامل هایی هستند که در سرورها استفاده می شوند.

یونیکس، لینوکس یا ویندوز NT سیستم عامل هایی هستند که در ورک استیشن ها استفاده می شوند

سیستم عامل

رابط کاربری گرافیکی یک ویژگی اختیاری در سرور است رابط کاربری گرافیکی (GUI) روی Workstation نصب شده است

رابط کاربری گرافیکی

ورک استیشن ها به گونه ای طراحی شده اند که توسط یک نفر در یک زمان مورد استفاده قرار گیرد، اما در صورت لزوم، کاربران از راه دور نیز می توانند به آنها دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر، سرورها به گونه ای طراحی شده اند که به طور همزمان به چندین مشتری خدمات ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید